فراز و فرود سرمایه‌داران نوظهور

 

عضو انجمن حسابداران خبره ایران

روز جمعه 21 دسامبر آقای خودروکوفسکی پس از تقاضای بخشش با فرمان حضرت پوتین از زندان آزاد و بلافاصله با یک جت خصوصی رهسپار آلمان شد. آقای خودروکوفسکی رهبر سابق جوانان حزب کمونیست روسیه در سن 24 سالگی بانک Mentep را تأسیس (همچون بانکداران رقیب وطنی)  و 6 سال بعد از طریق همین بانک اکثریت سهام بزرگترین شرکت نفتی روسیه «یاکوس Yukas) را بدست آورد (در سن 30 سالگی) نگاهی به تاریخچه خصوصی سازی در روسیه، چین، هندوستان، مکزیک و ایران نشان از ظهور آقازاده ها و یا حضراتی با سن کم و بیش بین 30 الی 40 سال دارد که همگی مدعی کارآفرینی و نبوغ مالی و مغز سرشار پر از فسفر دارند (مقایسه کنید به خروج سالانه 180.000 نفر از نخبگان کشور) این قشر خاص که حاصل زاد و ولد طبقه جدیدی است که در پس سرمایه‌داری دولتی بوجود می‌آیند و به قول «میلوان جیلاس» اینها را «طبقه جدید» می‌گویند. در ایران حتی اسامی این افراد با افراد نسل اول تفاوتهای اساسی دارد. هنوز فراموش نکرده‌ایم که روزگاری اسامی همچون شهرام، جمشید، بابک و طاغوتی تلقی می‌شد اما عنان اقتصادی کشور در حال حاضر در اختیار همین افراد قرار گرفته و حتی صاحب‌منصبان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن کشور از هویت این افراد اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند!!

نگاهی به پیشگفته بالا و مقایسه با آقای (م) که گفته می‌شود در سال 1384 وارد ایران شده و بلافاصله تعداد کارخانجات دولتی به ثمن بخش از دم قسط به نامبرده واگذار و در سال 1391 اقدام به تأسیس یک بانک خصوصی جهت کنترل منابع پولی نموده که در جریان یک حادثه غیرمترقبه لورفته و بزرگترین فساد بانکی کشف می‌گردد. یا نگاهی به آقای (ب-ز) جوانی رعنا حداکثر 40 ساله که گفته می‌شود نقطه ظهور نبوغش از دوران سربازی گل کرده و هم‌اکنون بنا به اظهار خودش 25 هزار میلیارد تومان ثروت دارد و یا آقای ضراب تاجر ایرانی‌الاصل 31 ساله ایرانی که در مبادلات 87 میلیارد یوروئی مشارکت داشته همگی نشاندهنده فقدان انضباط مالی و نظارت مالی و در غیاب آن نفوذ افرادی همچون (ج،م،ب و ...) در دایره قدرت اقتصادی و غارت منابع ملی توسط این باندها می‌باشد. جالب آنکه هیچیک از این نابغه‌ها و نخبگان ظاهراً ریاضی و زبان هم نمی‌دانند و سطح آگاهی عمومی‌شان آنقدرست که می‌گویند از «هنرستان صنعتی» دارای مدرک مهندسی هستیم!!

نکته حائز اهمیت آنست که در حالی که اقتصاد جهانی در چهار ساله اخیر با بحران مواجه بوده تعداد میلیاردرهای جهان مرتباً رو به افزایش بوده به طوری که تعداد آنها از 1.125 نفر (سال 2009) به 1426 نفر (2013) رسیده که شامل امریکا (442 نفر)، چین (122 نفر)، روسیه (110 نفر)، هند (55  نفر)، ترکیه (43 نفر)، لبنان، کویت و قزاقستان (هرکدام 5 نفر)، ویتنام و نپال و پاکستان (هر کدام یک نفر) می‌باشند. به جز  امریکا سایر کشورها عمدتاً کشورهایی هستند که در فرآیند خصوصی‌سازی میلیاردر تولید کرده‌اند! به طوری تعداد میلیاردرهای ترکیه بیش از انگلستان، فرانسه، ایتالیا، کانادا، ژاپن، برزیل، سوئد و سوئیس می‌باشد که این خود حکایت از روند ناسالم خصوصی‌سازی در  کشورهای پیرامون بویژه روسیه، چین و ترکیه دارد!!

/ 0 نظر / 53 بازدید