سخنرانی دوانی در 14 نشست صبحانه کاری

دوانی در چهاردهمین صبحانه کاری چه گفت؟

چهاردهمین جلسه صبحانه کاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران روز سه شنبه مورخ 5/6/1392 با حضور تعداد قابل ملاحظه‌ای از بازیگران فعال بازار سرمایه همچون دکتر علی رحمانی، دکتر حسین عبده، دکتر اسلامی بیدگلی و ... برگزار شد. آقای غلامحسین دوانی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران  که در این جلسه حاضر بودند، طی سخنانی ابراز داشت:

«انتظارات حسابرسان در دو سطح مطرح است. یکم از دیدگاه حسابداران رسمی که من معتقدم با توجه به آنکه دولت، خود در سنوات گذشته تصمیم به ایجاد جامعه حسابداران رسمی نموده و در تشکیل آن مداخله و خود نیز پس از فرآیند طولانی اقدام به گزینش حسابداران سمی نموده پس باید به آنها اعتماد کند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نمی‌تواند یک شبه تصمیم بگیرد اساسنامه جامعه‌ای مردم‌نهاد و حرفه‌ای را بدون توجه به نظرات اعضای شورای عالی جامعه تغییر یا اصلاح نماید. به طوری بتوان هر کس از جلوی سازمان مالیاتی عبور کرده را حسابدار رسمی نمائیم. اگر به جامعه حسابداران رسمی اعتماد ندارید، آن را منحل کنید و یا اعتماد جامعه را جلب کنید نه اینکه دیوار اعتماد را با تصمیماتی که تصمیم سازمان آن هدف مشخصی داشته‌اند، خراب کنید. از منظر بازیگران بازار سرمایه اعتقاد دارم اصلاح و تقویت بازار سرمایه بدون بازنگری اهداف اقتصادی امکانپذیر نیست چون بورس بخشی از اقتصاد کشور محسوب می‌شود نه همه آن.

بالا بودن یا بالابردن شاخص نشانه وضعیت مناسب اقتصادی نیست که در حال حاضر همه شاخصه‌های اقتصادی منفی اما شاخص بورس شتابان مثبت است حتماً یک اشکالی در یک جایی وجود دارد که امیدوارم این اشکالات آسیب جدی به بورس وارد نکند.

دوانی تأکید کرد: «جامعه حسابداران خود را ملزم می‌دانند در  چارچوب اعتمادبخشی و مقررات حسابداری و حسابرسی بازار سرمایه را یاری کنند اما اعضای جامعه نمی‌پذیرند که هر شخص، نهاد یا سازمانی خود را متولی نظارت بر جامعه حسابداران بداند زیرا این جامعه یک نهاد حرفه‌ای است که نظارت بر آن صرفاً توسط حرفه‌ای‌ها امکان‌پذیر است». وی گلایه کرد که در عرض چند سال گذشته «دولتی‌ها» بقصد کنترل جامعه حسابداران رسمی به لطایف الحیل متوسل شده‌اند تا بلکه نظارت و کنترل هدفمند جامعه را بعهده گیرند که این امر مغایر استقلال حرفه، مخالف خصوصی‌سازی حرفه و نوعی مخالفت با حسابرسی است که به این شکل بیان می‌شود.

/ 0 نظر / 51 بازدید